Płatności online a bezpieczeństwo Twoich pieniędzy

Prawie każdy Polak dokonał już transakcji przez internet. Czy jest się czego bać? Na co uważać w sieci dokonując płatności internetowych?

Korzystając z portali aukcyjnych i sklepów online często, ze względu na wygodę, decydujemy się na płatność od razu przy zakupie danego produktu lub zamówieniu danej usługi. System płatności online przekierowuje nas wówczas na stronę transakcyjną, gdzie po wpisaniu określonych kodów, z wykorzystaniem tokena lub karty kodów, możemy taką płatność natychmiast zrealizować. Pomimo rozbudowanego systemu zabezpieczeń, trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do płatności dokonywanych w taki sposób. Może się bowiem okazać, że strona internetowa, z której korzystamy dokonując płatności wcale nie jest stroną banku. Co powinno przykuć naszą uwagę?

Oznaczenie https://

Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy strona internetowa jest zabezpieczona w odpowiedni sposób. Sprawdza się to w oknie adresowym. Jeśli w adresie strony znajduje się oznaczenie „https://”, zamiast standardowego „http://”, a także symbol kłódki, możemy mieć pewność, że na takiej stronie zastosowano odpowiedni system szyfrowania, który uniemożliwia podgląd naszych danych przez hakerów.

Wygląd strony transakcyjnej

Warto jest także zwrócić uwagę na sam wygląd strony, na którą jesteśmy przekierowywani by dokonać przelewu. Jeśli stosowana na niej grafika (w tym w szczególności logo banku) różni się od tej zachowanej na stronie głównej banku, jak i w jej treści występują błędy językowe czy braki w polskich znakach, należy zrezygnować z płatności online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *